Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Masakr čápů bílých v LIbanonu.

Email Tisk

110601a   Libanon – Díky emailům, adresovaným Egybird  Yahoo group a publikacím v blízkovýchodním tisku byla zveřejněna fakta o strašlivém vybíjení čápů bílých (Ciconia ciconia) na Středním Východě.  

Ukázalo se, že 19. dubna přistálo na severu Libanonu obrovské hejno migrujících čápů bílých k nočnímu odpočinku. Místní lovci brzy potom rychle zorganizovali doslovný masakr, kdy čápy stříleli puškami za pomoci aut se světlomety. Akce by zůstala utajena, nebýt toho, že jeden z lovců vložil fotografie s úlovky na Facebook.

Marwan Owaygan, informátor webu Yahoo říká, že pozoroval čápy v Jabal el Zeit 15. dubna a myslí si, že šlo pravděpodobně o stejné hejno. Autor článku v novinách Al-Mustaqbal uvádí, že lovci stříleli také po jiných vodních ptácích, jako je pelikán bílý (Pelecanus onocrotalus).  

Místní ochránci přírody a ekologové jsou situací znepokojeni, zejména proto, že Libanon je malá země a je až příliš snadné zde hejna čápa bílého a dalších migrujících ptáků nalézt. Domnívají se, že je možné, že se takové incidenty mohou vyskytovat mnohem častěji, v tajnosti a bez publicity.

110601b

Ovšem nejen velcí vodní a bahenní ptáci se zde mohou cítit ohroženi. Lovci se zaměřují i menší druhy, jako jsou např. křepelka polní (Coturnix coturnix) a různí pěvci, zejména pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla). Podle slov Marwana Owaygany při vrcholu tahu běžně každý lovec uloví 70 až 100 ptáků denně. Ptáky chytají na větvičky natřené lepem nebo do speciálních sítí, kam je vábí pomocí magnetofonových nahrávek hlasů. Ušetřeni nejsou ani dravci, kterých rovněž bývají zastřeleny tisíce. Bylo by těžké nalézt druh, který není při přeletu libanonského území ohrožen.

Většina druhů ptáků, protahujících přes Blízký Východ, hnízdí v různých evropských zemích. Taková frekvence dlouhodobého lovu se nemůže neodrazit na už tak ohrožených populacích ptáků v severních šířkách. Některé země již vyjádřily své znepokojení, mezi nimi např. Maďarsko. V Maďarsku ochranáři věnují velké úsilí podpoře populace čápa bílého, jehož početnost zde klesá. Jeden z jejich telemetricky sledovaných čápů  je v současné době v Libanonu. (www.gilice.hu.)

110601c

Libanonské ministerstvo životního prostředí přijalo opatření a někteří nejaktivnější lovci byli zatčeni. To dává naději na snížení frekvence lovu při jarní a podzimní migraci. Pokud by však arabská média celou událost nezveřejnila, jen těžko by se v tomto skandálu mohlo skutečně stát něco pozitivního.

Na podporu ochrany migrujících ptáků je možno vyplnit formulář stížnosti, adresované libanonskému ministerstvu životního prostředí, který naleznete zde.

Podle www.birdwatch.co.uk přeložila Markéta Skuhrová, upravila Svě

 

Originál přeloženého článku v angličtině najdete zde.

 

Originální zpráva, umístěná Marwanem Owaygenem na Yahoo je zde, informace je dostupná rovněž na facebooku zde.